Strona główna / Aktualności

GRUPA KAPITAŁOWA STALEXPORT AUTOSTRADY PODSUMOWUJE PIERWSZE TRZY KWARTAŁY 2018 ROKU

2018.11.08 / 17:11 | Aktualności

Większe przychody oraz większy zysk netto niż w roku ubiegłym – w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. Grupa Stalexport Autostrady odnotowała wzrosty w zakresie najważniejszych danych finansowych. Zdecydował o tym m.in. zwiększający się systematycznie poziom ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków.

W pierwszych trzech kwartałach 2018 roku Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady osiągnęła przychody wynoszące około 255,2 mln zł  i wypracowała zysk netto w wysokości 146 mln zł.

Najistotniejszy wpływ na skonsolidowany wynik finansowy Grupy Kapitałowej miała działalność polegająca na zarządzaniu i eksploatacji autostrady A4 Katowice-Kraków, prowadzona przez należącą do Grupy spółkę Stalexport Autostrada Małopolska S.A. Natężenie ruchu na autostradzie wrosło o 5,3 proc. w porównaniu do pierwszych dziewięciu miesięcy 2017 roku i wyniosło średnio 46 tys. pojazdów na dobę. Wzrost ten dotyczy zarówno samochodów osobowych (5,6 proc.), jak i ciężarowych (3,9 proc.).

Z kolei przychody z tytułu poboru opłat za przejazd ww. odcinkiem autostrady wyniosły 252 mln zł i wzrosły o 6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Przez dziewięć miesięcy tego roku systematycznie zwiększała się liczba użytkowników  elektronicznego poboru opłat A4Go. Do tej pory sprzedano już ok. 27 tys. urządzeń pokładowych.

Do najważniejszych inwestycji realizowanych w minionych kwartałach 2018 r. należały:  modernizacja odwodnienia autostrady, remont obiektu mostowego w woj. małopolskim oraz zakończone już prace utrzymaniowe związane z wymianą nawierzchni jezdni autostrady oraz jezdni węzła Balin.

Prace te prowadzone były w trybie, który pozwolił na minimalizowanie utrudnień w ruchu i zachowanie dwóch pasów ruchu dla każdego kierunku jazdy. W efekcie remontu wymianie poddane zostały odcinki o łącznej długości ok. 60 km.

###

Stalexport Autostrady S.A. pełni nadrzędną rolę w Grupie Kapitałowej koncentrującej swoją działalność na modernizacji i rozbudowie infrastruktury autostradowej. Firma, jako pierwsza w kraju, otrzymała koncesję na realizację pionierskiego projektu eksploatacji, przebudowy oraz przystosowania A4 Katowice-Kraków do wymogów płatnej autostrady. Filarami Grupy są: Stalexport Autostrada Małopolska S.A., koncesjonariusz autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem oraz VIA4 S.A., operator tego odcinka. Wieloletnie doświadczenie Stalexport Autostrady S.A. oraz jej strategicznego inwestora – Atlantia S.p.A. pozwala Spółce oferować najwyższy standard usług na rynku autostradowym w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Stalexport Autostrady S.A., będąca współwłaścicielem biurowca w centrum Katowic oraz spółki zarządzającej tą nieruchomością – Biuro Centrum Sp. z o.o., prowadzi również działalność związaną z wynajmem powierzchni biurowych i miejsc parkingowych.

dodatkowych informacji udzieli:

Rafał Czechowski
Rzecznik Prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A.
e-mail: r.czechowski@imagopr.pl
tel. 601 063 200